mindfulness, lilleoru, vastsündinu, rasedus

Lapse sünd on üks imelisemaid kogemusi ja vastsündinu toob meie ellu palju rõõmu ning armastust, kuid ka vastutust ja keerulisi olukordi. See on ka üks põhjuseid, miks järjest rohkem vanemaid on hakanud tundma huvi mindfulness’i vastu. Tänu MTÜ Vaikuseminutid tegevusele on meeleselguse harjutused kasutusel mitmetes koolides ja lasteaedades, samuti on mindfulness’i praktikad hinnatud paljude ettevõtjate seas, kes pakuvad selleteemalisi koolitusi oma töötajatele. Mindfulness’i (eesti keeles teadlikkus või meeleselgus) harjutused aitavad hoida fookust ja vähendada pingelistest olukordadest tulenevat stressi. 

Olla teadlik lapsevanem ei ole sama, mis olla täiuslik lapsevanem. Mindfulness ei aita võluväel kõikidest probleemidest üle saada, küll aga õpib vanem järjest rohkem ennast kontrollima ja suudab üha paremini tulla toime keeruliste olukordadega. Meeleselguse eesmärk on olla teadlikum ja püsida hetkes, kontrollida oma emotsioone ja seda, kuidas reageerime mingile olukorrale ja just see mängibki kõige olulisemat rolli lapse kasvatamisel.

Ole olukorrast teadlik

Kui laps nutab (ja väiksed lapsed teevad seda palju), lähevad paljud inimesed stressi ja pingesse. See on loomulik reaktsioon, tegemist on tuhandete aastate jooksul kujunenud ellujäämisinstinktiga. Tekkinud olukorraga on aga keeruline toime tulla, enamik püüab oma emotsioonid lihtsalt maha suruda, mõni aga puhkeb ise koos lapsega nutma. Vanem võib tajuda lootusetust ja abitust.

Harjutades teadlikult oma tundeid kontrollima ja suunama, on võimalik stressis oleku asemel vastata lapse nutule hoolitsuse ja selgusega. Laps tunnetab igat meie emotsiooni ning kõige rohkem saab vanem oma beebit aidata sellega, et hoiab ise oma meeled selged.

Oled Sa mõelnud, kuidas beebi end tunda võiks?

Alati ei ole võimalik lõpetada lapse nutmist. Kui mähe on vahetatud, lapsel on kõht täis, kuid ta ei lõpeta nutmist, on üheks võimaluseks häälestada end beebi lainele ja püüda vaadata maailma läbi tema silmade ning seeläbi saada aru nutu põhjustest. Ehk on riided ebamugavalt seljas? Või on ümbruskond liiga valge, vali ja beebi on lihtsalt väsinud ning vajaks vaiksemat kohta? Osad beebid vajavad kaisutust ja lähedust, teised jälle mitte. Jälgides ümbritsevat keskkonda ja oma beebi reaktsioone suudate paremini mõista oma last.

Ole teadlik oma emotsioonidest ja ootustest

Beebi nuttu on raske taluda, eriti kui last ei õnnestu kuidagi rahustada, selja taga on unetu öö ning oled alles harjumas uue olukorraga. Kui tunned, et lähete stressi ega suuda last rahustada, tuleks lapse asemel pöörata tähelepanu endale. Lapse nuttu võib olla raske taluda ka enda ootuste tõttu. Soovime, et laps magaks ilusasti ja oleks sama õnnelik, kui me ise.

Või siis, kui Sul on juba teine laps, võib tunduda, et beebi nutab palju rohkem kui esimene ning temaga on keerulisem. Püüa aru saada, kas ja millised on ootused ning ehk on frustratsioon põhjustatud sellest, et olukord pole just päris see nagu unistasid? Lase lahti ootustest ning nii pole ka enam põhjust ärrituda. Pea meeles, et beebist saab peagi mudilane ning varsti läheb ta juba kooli. Naudi neid hetki ja seda aega, kui beebi alles kohaneb maailmaga ja püüab siia sobituda. 

Beebid lihtsalt nutavadki 

Esimesed üheksa kuud on beebi jaoks aeg, mil ta kohaneb maailmaga. See on tema jaoks suur muutus. Enne veel, kui beebid õpivad naeratama, lalisema ja muud moodi oma erinevaid emotsioone väljendama, on nutmine esimene ja ainus asi, mida nad oskavad. Isegi kui Sa saad aru, miks beebi nutab, ei ole alati selle teadmisega midagi peale hakata. Mõni nutab, kuna ei taha (või ei oska) uinuda, teisele ei meeldi mähkmete vahetus. Kuidas Sa ise reageerid beebi jaoks ebameeldivale olukorrale? Kas suudad jääda rahulikuks või lähed pingesse juba enne magama panekut või mähkmevahetust? Kui nii, siis proovi leppida olukorraga ja võtta maha ootused. Lõdvestu ning pane võimalusel näiteks mängima oma lemmikmuusika.

Hellus aitab

mindfulness, lilleoru, vastsündinu, rasedusBeebid nutavad tihti põhjusega, olgu selleks väsimus, füüsiline ebamugavustunne või soov oma emotsioone väljendada. Alati ei ole aga võimalik põhjusest aru saada ning tundub, et beebi ei lõpetagi nutmist. Vanemana võid aga end sealjuures tajuda abitust ja seda, et oled oma last alt vedanud. Kui Sa ei suuda aru saada lapse nutu põhjustest ja miski ei näi töötavad, proovi helluse ja empaatiaga. Võta oma beebi sülle, hoia teda ja proovi kujutleda, mis tunne on olla beebi. Kui Sa ei saa veel rääkida ning ka ise ei mõista veel oma tundeid ja ümbritsevat maailma, mida sa sooviksid? Ehk aitab siin lihtsalt hellus ja võimalus end turvaliselt kellegi kaisus olles tühjaks nutta.

Kui oled leidnud oma beebi jaoks sobiva viisi tema rahustamiseks, arvesta, et see, mis sobib täna, ei pruugi mõjuda homme. Ole hetkes ja loobu ootustest. Kui tundub, et miski ei aita ja laps ei lõpeta nutmist, tuleb sellega lihtsalt leppida. See pole lihtne, kuid tea, et Sa ei pruugi alati suuta lõpetada lapse nuttu, kuid Sul on võimalus kontrollida oma emotsioone ja õppida, kuidas ise keeruliste olukordadega toime tulla.

Artikli kokkupanemisel on kasutatud Jon ja Myla Kabat-Zinn’i soovitusi ja juhiseid raamatust “Everyday Blessings: Mindfulness for Parents”.

Treehouse Meeleselguse tundides on võimalus õppida keskendumis- ja lõdvestumisharjutusi, küsida küsimusi ja jagada oma kogemusi (tree-house.ee/meeleselgus/).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga