Ilmselt on iga vanem tundnud nii siirast rõõmu kui ka kergendust nähes esimest väikest valget hambakest beebi suus. Hammaste lõikumine on lapse jaoks oluline sündmus, tähendab see ju sihikindlat edasiliikumist imikueast mudilaseikka, mil saab proovida tahket toitu ning ühel päeval hammustada tükikese õunast või porgandist.

Beebile on parim närimisrõngas

närimislelu, katsikukingitus, närimisrõngasHammaste lõikumine võib olla lapsele pikk ja valulik protsess. Tihti hakkavad igemed punetama, on tursunud ja laps ise viril ning otsib abi. Ehkki beebi pistaks heameelega ükskõik mida suhu, pole mõistlik lasta tal seda teha. Mitmed esemed pole erinevatel põhjustel ohutud või eakohased. Beebi jaoks on ohtlikud esemed, mille küljest võib pudeneda pisikesi tükke. Eriti tähelepanelik tasub olla siis, kui lapsel on olemas juba üks-kaks hammast.

Seetõttu ongi heaks lahenduseks närimislelu. See on piisavalt tugev, et panna vastu ka kõige tugevamale närimisele ja lutsutamisele. Samuti aitab lapsel leevendada lõikumisest tulenevat valu, masseerib igemeid ning eelnevalt külmas olnud rõngas vähendab põletikunähtusid. Samuti on ka lihtsalt niisama huvitav seda suhu panna, proovida erinevaid tekstuure ja materjale.

Kui esimesed hambad on juba tulnud, võib lapsele anda ka näiteks progandit või õuna (viimane tuleks siiski kindlasti koorida, kuna laps võib koore kurku tõmmata), samas tasub jälgida, et lapse kõhtu jõuaks ikkagi toit, mitte tükid mänguasjadest.

Lisaks füüsilistele ohtudele tuleks beebit kaitsta ka keemiliste ohtude eest. Mitmed plastikesemed (sealhulgas ka teinekord lemmikloomalelud) võivad sisaldada keemilisi ühendeid, nagu näiteks BPA-d, plastikupehmendajat ftalaat-i või kaadmiumi. Need ained jõuavad suu kaudu beebi kehasse ja võivad mõjutada lapse hormoonsüsteemi.

Mille järgi valida närimisrõngast?

Nii mõnedki vanemad on täheldanud, et laps eelistab närimislelu asemel hoopis teisi esemeid, olgu selleks siis mõni muu mänguasi või tarbese. Mitmed asjad ei pruugi olla lapsele eakohased ja ohutud ning seetõttu tasub pakkuda järjekindlalt närimiseks ja lutsutamiseks närimisrõngast. Oma eelistustest annab aga laps ise märku. Kui laps armastab lutsutada tekikesi ja pehmeid esemeid, sobib talle selline närimislelu, mis on näiteks silikoonist või tekstiilist. Kui aga laps armastab närida pigem kõvemaid asju, tasub talle pakkuda puidust osadega närimisrõngast.

5 soovitust närimislelu või närimisrõnga valimiseks ja kasutamiseks

katsikukingitus tügrukule, rasedus, vastsündinu, beebi

  • Tekstuur. Tekstuurne materjal, näiteks heegeldatud helmed, masseerivad kõige paremini igemeid ning võivad märkimisväärselt kiirendada hammaste lõikumist.
  • Lihtsalt haaratavad. Närimislelud peaksid olema lihtsalt haaratavad ja sobiliku kujuga beebi väikeste sõrmede jaoks. Beebil on raske krabada ning käes hoida liiga suuri ja lamedaid esemeid ning nii jääb ka närimisrõõm üürikeseks.
  • Jahe, külm, veelgi külmem. Külm aitab leevendada põletikunähtusid ning seetõttu on kasulik hoida närimislelu aegajalt külmkapis.
  • Pisikesed osad pisikese suu jaoks. Samuti tasub jälgida, et närimislelu või selle osad oleksid beebi suu jaoks sobiva suurusega.
  • Pehmed lelud aktiivsete rüblikute jaoks. Beebid armastavad siputada oma kätega ning alles õpivad oma keha kontrollima. Seetõttu tasub jälgida, et laps endale närimisleluga haiget ei tee. Kui beebi armastab pigem kõvemaid esemeid, tasub talle pakkuda rõngast, mis on kombineeritud puidust ja silikoonist või heegeldatud osadest.

 

Närimislelu ehk närimisrõngas on vahva kaaslane kasvavale lapsele. Sellega saab leevendada valu ja kiirendada hammaste lõikumist, seda saab uudistada ning mänguasjana kasutada. Valides vaadake, milline võiks meeldida teie beebile ning samuti veenduge, et selles poleks lapse jaoks kahjulikke ühendeid. 

Samuti on närimisrõngas ka sobilik katsikukingiks. Igihaljad kingid on beebitekk või beebiriided, kuid ka kvaliteetne ja kaunis närimisrõngas on tore katsikukingitus nii vanematele kui ka väikesele inimesele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga